Girls Varsity Track · Girls Track finishes 2nd at City-County


100 meters

1st: Ashlynn Campos, Weber, 12.93

2nd: Bridgette Howell, Roy, 13.30

3rd: Samatha Diaz, Ben Lomond, 13.45

100 hurdles

1st: Jessica Reddish, Weber, 15.54

2nd: Raigan Jones, Fremont, 16.58

3rd: Abby Trudeau, Ogden, 16.70

200 meters

1st: Ashlynn Campos, Weber

2nd: Bridgette Howell, Roy

3rd: Hannah Hillstrom, Weber

(times not listed)

300 hurdles

1st: Jessica Reddish, Weber, 47.86

2nd: Mckenna Johnson, Bonneville, 47.93

3rd: Aubrey West, Roy, 47.97

400 meters

1st: Hannah Hillstrom, Weber, 59.63

2nd: Abby Beus, Ogden, 59.99

3rd: Aniya Bobo, Weber, 1:01.53

800 meters

1st: Megan Terry, Fremont, 2:24.47

2nd: Abby Beus, Ogden, 2:24.78

3rd: Callie Morgan, Roy, 2:26.49

1600 meters

1st: Megan Terry, Fremont, 5:19.81

2nd: Sammi Lee, Weber, 5:26.10

3rd: Kalii Caldwell, Ogden, 5:30.10

3200 meters

1st: Kate Allred, Ogden, 11:57.62

2nd: Sammi Lee, Weber, 12:10.84

3rd: Bonita Gray, Ogden, 12:14.83

Sprint medley relay

1st: Ogden, 4:23.08 (Lexie Colvin, Ashlen White, Jacoba Egbert, Abby Beus)

4 x 100 relay

1st: Weber, 52.69 (Pia Haavik, Ashlynn Campos, Jessica Reddish, Emalee Huffaker)

4 x 400 relay

1st: Weber, 4:17.25 (Jessica Reddish, Nia Gibson, Aniya Bobo, Hannah Hillstrom)

Javelin

1st: Jasmine Forte, Ben Lomond, 102-10

2nd: Alyssa Hansen, Weber, 97-02

3rd: Hayden Abbott, Ben Lomond, 88-08

Pole vault

1st: Raigan Jones, Fremont, 9-06

2nd: Morgan Peterson, Weber, 8-06

3rd: Anna Nielson, Weber, 7-06

Shot put

1st: Hokulani Sagapolu, Fremont, 34-03.5

2nd: Alyssa Hansen, Weber, 33-05

3rd: LaDeitra Hobson, Ben Lomond, 33-03.5

Discus

1st: Hokulani Sagapolu, Fremont, 124-06.50

2nd: Virginia Tomon, St. Joseph, 110-01.50

3rd: Alyssa Hansen, Weber, 106-07.50

Long jump

1st: Whitley Surrage, Fremont, 16-03.50

2nd: Mckenna Johnson, Bonneville, 16-02.75

3rd: Bridgette Howell, Roy, 15-09.25

High jump

1st: Grace Connor, Weber, 5-01

2nd: Madeline Holl, St. Joseph, 5-00

3rd: Abby Triplett, Weber, 5-00