Tigers XC Cross Country · OHS Cross Country Region 10 Champions!


OHS Cross Country dominated at the Region 10 Championships Friday at Cottonwood Complex with both the boys and girls teams taking home the varsity titles as well as having individual champions in both races!  Senior Tate Beasley was the girls region champion running the hilly 2.9 mile course in 19:38 with teammate senior Sasha Willie finishing just behind her as the runner-up.  Senior Eliza Loosli’s 6th place finish, followed by senior Bonita Gray in 8th and freshman Kaitlyn Blackham in 9th rounded out the scoring five runners for Ogden with an impressive 26 points over Stansbury’s 37 points.  Sophomore Gem Garner also earned all-region honors finishing in 10th place and freshman Ruth Larsen ran a solid race to get our 7th runner in at 16th place!  This is the fourth straight year that Ogden girls cross country has won the region title!  On the boys side sophomore Jack Blodgett claimed his first region title in a time of 15:49.  Sophomore Coby White was the next Ogden runner in 3rd with junior Jake Peterson 5th, senior Carter Draper 6th and sophomore Carter Parsons 11th for a team score of 26 over Stansbury’s 2nd place 41 points.  Our remaining varsity runners were sophomores Bryce Montgomery and Tommy Stark who finished in 17th and 19th respectively getting all 7 in the top 20!  Ogden took the title back from Stansbury, the defending region 10 and state champion.  The varsity team will travel to Cedar City on October 21st to compete in the 4A state championship.

In the JV races it was a close battle between Ogden and Stansbury.  On the girls side Ogden and Stansbury were both tied at 30 points and Ogden won on sophomore Ajae Belliston’s tie breaking 12th place finish.  The Tigers JV team was led by sophomore Donna Gonzalez with a 2nd place finish, senior Elisa Boehm’s 3rd place, freshman Rebecca Jenks 5th place, junior Kennedy Cadiz 9th place and senior Chloe Caldwell 11th place.  In the boys JV race we had another individual champion.  Senior Miles Winkel won in 17:06 with freshman Noah Judd right on his heels finishing 2nd.  Ogden’s remaining scoring 5 were junior Sean Feeny in 9th, freshman Collin Draper in 10th and junior Grant Godfrey in 11th.  Stansbury edged out Ogden for the team title in the JV boys race by just 6 points.

Girls Varsity Individual Results

1. 12 Tate Beasley 19:38.2 Ogden
2. 12 Sasha Willie 19:52.5 Ogden
6. 12 Eliza Loosli 20:20.4 Ogden
8. 12 Bonita Gray 20:25.3 Ogden
9. 9 Kaitlyn Blackham 20:39.1 Ogden
10. 10 Gem Garner 20:40.8 Ogden
16. 9 Ruth Larsen 21:39.4 Ogden

 

Boys Varsity Individual Results

1. 10 Jack Blodgett 15:49.8 Ogden
3. 10 Coby Wight 16:03.5 Ogden
5. 11 Jake Peterson 16:19.8 Ogden
6. 12 Carter Draper 16:22.9 Ogden
11. 10 Carter Parsons 16:41.8 Ogden
17. 10 Bryce Montgomery 17:02.9 Ogden
19. 10 Thomas Stark 17:22.7 Ogden

 

Girls JV Individual Results

2. 10 Donna Gonzalez 21:42.2 Ogden
3. 12 Elisa Boehm 21:47.2 Ogden
5. 9 Rebecca Jenks 21:52.5 Ogden
9. 11 Kennedy Cadiz 22:05.7 Ogden
11. 12 Chloe Caldwell 22:26.8 Ogden
12. 10 Ajae Belliston 22:30.0 Ogden
16. 11 Claire Ewert 23:14.9 Ogden
31. 12 Rachel Ballard 25:30.1 Ogden
60. 11 Corinne Beesley 33:43.5 Ogden

 

Boys JV Individual Results

1. 12 Miles Winkel 17:06.2 Ogden
2. 9 Noah Judd 17:08.4 Ogden
9. 11 Sean Feeny 18:00.0 Ogden
10. 9 Collin Draper 18:04.5 Ogden
11. 11 Grant Godfrey 18:05.5 Ogden
12. 10 Jorgen Dove 18:13.9 Ogden
13. 10 Will Fennell 18:14.7 Ogden
14. 10 Weston Moore 18:23.6 Ogden
15. 10 Ben Nielson 18:28.6 Ogden
17. 9 George Blodgett 18:32.8 Ogden
32. 12 Dalin Christensen 19:12.1 Ogden
36. 10 Silas Loosli 19:18.8 Ogden
41. 11 Levi Cannon 19:24.8 Ogden
46. 10 Ian Pinon 19:36.4 Ogden
48. 12 Benjamin Abney 19:41.9 Ogden
53. 12 Thomas Abney 20:00.6 Ogden
60. 10 Oliver Loosli 20:28.4 Ogden
62. 12 Nicholas Bosworth 20:32.9 Ogden
81. 10 Seven Beasley 22:00.7 Ogden
109. 9 Jeromy Cupp 28:06.2 Ogden
Girls Varsity Team Scores
1.  Ogden 26
2.  Stansbury  37
3.  Tooele  84
4.  Uintah  108
6.  Cedar Valley  166
Boys Varsity Team Scores
1.  Ogden  26
2.  Stansbury  41
3.  Cedar Valley  83
4.  Tooele  93
6.  Uintah  161
7.  Ben Lomond  184
Girls JV Team Scores
1.  Ogden  30
2.  Stansbury  30
3.  Uintah  86
4.  Tooele  99
Boys JV Team Scores
1.  Stansbury  27
2.  Ogden  33
3.  Uintah  81
4.  Tooele  96
5.  Cedar Valley  162