Tigers XC Cross Country · OHS XC Wins in Tooele


On Wednesday OHS cross country headed to Tooele for region competition.  The meet took place in Settlement Canyon.  We raced against Tooele, Ben Lomand, Cedar Valley, Juan Diego and Stansbury.  The Tigers came away with a win in both the girls and boys competition.  The 2.9 mile course started on the road and headed up the canyon then came back down the canyon on a single track trail.  The Tigers get a lot of practice on single track trail and did a great job navigating the technical trail.  The boys team was led by Carter Draper with a second place finish in 16:10 just one second behind 1st place.  The girls were led by Eliza Loosli in 18:47.  The boys placed 1st with a team score of 38, 10 points ahead of second place Cedar Valley.  The girls placed 1st with an impressive 24 points ahead of second place Tooele with 49 points.  Next week Ogden takes on all the schools in Weber County and Ogden City at the fairgrounds.  The girls are defending champs and the boys look to take the title back from Weber in what promises to be some tough competition.

 

Girls Individual Results

1. 2. 12 Eliza Loosli 18:47.8 Ogden
2. 3. 12 Tate Beasley 18:52.6 Ogden
3. 4. 12 Bonita Gray 19:06.3 Ogden
4. 5. 12 Sasha Willie 19:12.0 Ogden
5. 10. 10 Gem Garner 20:53.6 Ogden
6. 11. 9 Kaitlyn Blackham 20:59.9 Ogden
7. 12. 12 Elisa Boehm 21:23.9 Ogden
8. 13. 9 Rebecca Jenks 21:31.1 Ogden
9. 17. 11 Claire Ewert 21:59.0 Ogden
10. 22. 11 Cecily Eagleton 22:09.3 Ogden
11. 24. 11 Kennedy Cadiz 22:20.3 Ogden

 

Boys Individual Results

1. 2. 12 Carter Draper 16:10.5 Ogden
2. 5. 11 Jake Peterson 16:30.9 Ogden
3. 9. 10 Coby Wight 16:36.1 Ogden
4. 10. 10 Bryce Montgomery 16:37.3 Ogden
5. 12. 10 Thomas Stark 16:50.3 Ogden
6. 16. 11 Grant Godfrey 16:58.5 Ogden
7. 19. Noah Judd 17:08.3 Ogden
8. 22. 10 Jack Blodgett 17:13.6 Ogden
9. 23. 12 Miles Winkel 17:17.4 Ogden
10. 29. 11 Sean Feeny 17:49.2 Ogden
11. 31. 10 Carter Parsons 17:54.7 Ogden
12. 32. 10 Will Fennel 17:55.6 Ogden
13. 34. 11 Rhett Tuttle 17:59.4 Ogden
14. 41. Collin Draper 18:30.7 Ogden
15. 42. 10 Jorgen Dove 18:34.3 Ogden
16. 45. 10 Benjamin Anderson 18:47.4 Ogden
17. 53. George Blodgett 19:26.3 Ogden
18. 56. 11 Levi Cannon 19:39.0 Ogden
19. 57. 10 Silas Loosli 19:42.3 Ogden
20. 58. 12 Benjamin Abney 19:46.5 Ogden
21. 59. 10 Ben Nielson 19:47.3 Ogden
22. 79. 12 Alex Robert 21:14.1 Ogden
23. 80. 12 Nicholas Bosworth 21:19.1 Ogden
24. 85. 10 Oliver Loosli 21:39.2 Ogden
Boys Team Scores
1.  Ogden38
2.  Cedar Valley48
3.  Tooele52
5.  Ben Lomond142
Official Team Scores
1.  Ogden24
2.  Tooele49
3.  Cedar Valley83
5.  Stansbury124